Magda Muszytowska

Holistyczne Projektowanie Wnętrz

15 listopada 2023

Przepływ energii życiowej w przestrzeni wnętrz

Życie to ruch, przepływ energii. Jeżeli chcemy być zdrowi, zachować wewnętrzną równowagę, energia w naszym ciele powinna płynąć swobodnie, nie być ograniczana, hamowana ani też nadmiernie pobudzana. To samo dotyczy naszej przestrzeni życiowej, przestrzeni wnętrz, w których spędzamy większą część naszego życia. Przepływ energii powinien być w nich płynny, harmonijny i nieograniczony. Często jednak tak nie jest, ponieważ na jego drodze znajdują się różnego rodzaju zaburzające go przeszkody.

 

Blokadami w przepływie energii mogą być indywidualne dla danej przestrzeni, występujące w niej elementy i czynniki. Na przykład niedopasowane do nas, niekorzystnie dobrane i umieszczone  elementy wystroju i wyposażenia wnętrz lub nadmiar bodźców w aranżacji. Mogą to być również nieodpowiednie, niewygodne i zaburzające równowagę części układu funkcjonalnego, rozmieszczenia mebli i sprzętów. Albo nawet bałagan, jakieś zagracone, niesprzątane od lat kąty, szafy i zakamarki, one również stanowią silną blokadę energetyczną. Poprawę przepływu należy więc zacząć od zrobienia porządków, pozbycia się wszystkiego co stare, nieużywane, zniszczone, zepsute. Od wpuszczenia do wnętrz światła i świeżego powietrza, dosłownie i w przenośni. 

 

Kiedy przepływ energii w naszym domu lub mieszkaniu jest zrównoważony, czujemy się w nim dobrze i komfortowo, lubimy w nim przebywać. Odczuwamy harmonię tej przestrzeni w sobie, jest ona do nas dopasowana, zaspokaja nasze potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne. Natomiast jeśli przepływ jest zaburzony, możemy mieć nieprzyjemne, negatywne odczucia i objawy, na przykład wewnętrzny dyskomfort, zablokowanie, zagubienie, stres, złe samopoczucie, kłopoty ze snem, a nawet problemy zdrowotne. Wszystko jest ze sobą połączone i na siebie oddziałuje. Przestrzeń, w której żyjemy, to jak ona wygląda, z czego jest zbudowana, to czy jej aranżacja jest zgodna z tym kim jesteśmy, ma duży wpływ na nas samych, na nasze życie. Może oddziaływać na nas korzystnie lub nie, może wspierać nasz rozwój lub go blokować.

 

Warto od początku w pełni świadomie projektować swoją nową przestrzeń życiową, bez blokad energetycznych. A w przypadku wnętrz istniejących wprowadzić zmiany, które usprawnią i poprawią przepływ energii życiowej, uporządkują i zrównoważą przestrzeń oraz dostosują ją do nas, do naszych prawdziwych, indywidualnych potrzeb. By przebywanie w nich było dla nas lekkie, komfortowe i bezstresowe, byśmy czuli się pewni siebie i spełnieni, mieli dobre zdrowie oraz energię do działania i rozwoju.

 

M